Nauji laipiotojų pasiekimai europos čempionate – viltys į ateitį

Laipiojimas – dar ganėtinai jauna sporto šaka Lietuvoje, tačiau jau daugiau nei dešimtmetį tuo užsiimantys Lietuvos sportininkai kantriu ir sunkiu darbu veržiasi į pasaulio sportininkų elito gretas.

Vilnietis Kipras Baltrūnas praeitą savaitę Maskvoje vykusiame Europos laipiojimo čempionate tapo pirmuoju Lietuvos laipiojimo sporto šakos atstovu patekusiu į sudėtingojo lipimo disciplinos pusfinalius. Kitas Lietuvos laipiojimo sporto atletas Eduardas Jeriomenko Europos laipiojimo čempionate užfiksavo Lietuvos greitojo lipimo disciplinos rekordą: 15 metrų sieną įveikė per 10,95 sekundes. Europos laipiojimo čempionatas vykdomas trijose laipiojimo disciplinose: greitojo lipimo, boulderingo bei sudėtingojo lipimo ir yra vienos iš atrankinių varžybų į Olimpines žaidynes Tokijuje.

Lietuvos laipiojimo sporto rinktinės nariai Kipras Baltrūnas ir Eduardas Jeriomenko Europos čempionate Maskvoje

Trys skirtingos laipiojimo disciplinos – nemenkas iššūkis sportininkams

Laipiojimo sportas yra labai dinamiškas ir apimantis daug skirtingų veiklų. Vieni laipiotojai treniruojasi tik vienoje iš laipiojimo disciplinų, kiti – siekia būti universaliais sportininkais. Kiekviena iš laipiojimo sporto disciplinų pasižymi savo specifika.

Sudėtingojo lipimo disciplinoje – lipami ilgi, 15 – 20 metrų unikalūs maršrutai naudojantis virvėmis bei specialia įranga lipančiojo saugumui užtikrinti. Lipančiųjų tikslas – kuo aukščiau užlipti sienele į viršų nenukritus naudojant tik trasoje esančius kybius (dirbtines atbrailėles už kurių laikomasi lipant). Lietuvoje sudėtingojo lipimo discipliną plačiau praktikuoti pradėta vos prieš 4 metus – tik tuomet susikūrė pirmoji infrastruktūra leidžianti sportininkams treniruotis lipant į aukštį. Galimybės treniruotis šiai disciplinai kasmet auga – prieš metus duris atvėrė Kipro įkurtas Vertical laipiojimo centras, kuriame mūsų šalies atletai turi sąlygas treniruotis lipdami į 15 metrų sienos aukštį.

Kipras – gerai žinomas sportininkas Lietuvoje ir tarptautinėje arenoje, tiesa kitoje – boulderingo disciplinoje. Sportininkas yra ne vieną kartą patekęs į pasaulio boulderingo taurės pusfinalius, o kartą pavyko iškovoti 13 vietą. Boulderingas – populiariausia ir ilgiausiai kultivuojama laipiojimo sporto disciplina Lietuvoje. Boulderinge lipamos skirtingo sudėtingumo trumpos trasos sudarytos iš 5 – 12 kybių ant neaukštos 3 – 4 metrų dirbtinės sienutės. Lipančiųjų saugumą krentant užtikrina specialūs minkšti čiužiniai.

Kipras Baltrūnas

Greitasis lipimas – tai tarsi vertikalus sprintas, kur atletai varžosi kas greičiau užlips į 15 metrų aukščio sienelę standartizuota trasa. Iki šiol nė vienas Lietuvos sportininkas šioje disciplinoje tarp suaugusiųjų tarptautinėje arenoje nesivaržydavo dėl menkai išvystytos treniruočių bazės – Lietuvoje galimybės treniruotis yra tik 10 metrų trasos standartui. Nepaisant to, Eduardas Jeriomenko yra ryžtingai nusiteikęs treniruotis ir padėti rimtesnius pamatus šios disciplinos vystymui.

Laipiojimo sporto atstovai jau dabar rengiasi atrankai į Paryžiaus Olimpines žaidynes

2024 metų Olimpiadoje sportininkai varžysis dviejose disciplinose: greitojo lipimo ir dvikovos, kuri bus sudaryta iš sudėtingojo lipimo ir boulderingo disciplinų. Būtent į pastąrąją – dvikovos discipliną krypsta Kipro akys. Turėdamas daug patirties ir demonstruodamas gerus rezultatus boulderingo disciplinoje, sportininkas deda daug pastangų tobulėti sudėtingojo lipimo discplinoje ir yra pasiryžęs iškovoti kelialapį į 2024 metų Olimpiadą Paryžiuje.

„Be galo džiaugiamės mūsų sportininkų rezultatais tarptautinėje arenoje – iš tiesų, tai, jog laipiojimo sportas įtrauktas į Olimpinių žaidynių programą mūsų šalies sportininkams atveria plačias galimybes: gerėja infrastruktūra, atletai turi daugiau galimybių išvykti ir pasisemti patirties tarptautinėje arenoje. Tai padaryti leidžia Lietuvos Tautinio Olimpinio komiteto sportininkų pasirengimo programos.“ – vis gerėjančia laipiojimo sporto situacija Lietuvoje džiaugėsi vyriausioji laipiojimo sporto rinktinės trenerė Milda Koreivaitė.