Naujos žinios ir patirtys iš geriausių pasaulio trenerių lūpų

Norime pasidžiaugti, kad net trys treneriai iš Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos klubų Milda Koreivaitė, Margarita Smirnovienė (Montis magia) ir Jonas Rimkevičius (Miegantys drambliai) spalio pabaigoje lankėsi Mančesteryje, Depot laipiojimo centre, kur vyko BMC (British Mountaineering Council) organizuotas tarptautinis trenerių simpoziumas.

Tarptautiniame laipiojimo ternerių simpoziume visas dienas programa buvo ypač intensyvi. Garsiausi treneriai, sportininkai ir net mokslininkai dalinosi patirtimis, atradimais ir naujais iššūkiais laukiančiais mūsų visų artimiausius metus. Aptartas laipiojimo sporto kelias į Olimpines žaidynes bei su tuo susiję rūpesčiai, sportininkų ugdymo ir parengimo ypatumai. Simpoziume dalyvavo virš šimto skirtingo lygio trenerių ir sportininkų, kurie pristatymų ir praktikų metu dalinosi savo patirtimi ir įspūdžiais.

Pranešimus ir praktikas bei patirtį pristatinėjo laipiojimo pasaulyje gerai žinomi treneriai.

Udo Neumann – Vokietijos boulderingo rinktinės treneris, kuris dirba su gerai žinomais sportininkais Juliane Wurm (pasaulio čempionė 2014 m.), Jan Hojer ir Jonas Baumann. Udo yra aktyvus filmų kūrėjas ir rašytojas, daugelis jį pažįsta iš įvairių laipiojimo treniruočių pavyzdžių youtube. Kalbantis ir klausantis Udo dar ir dar kartą įsitikini, kad laipiojimui reikia ne tik gerai lipti, reikia mėgautis lipimu, žaisti, atrasti kažką naujo ir neprisirišti prie standartinių judesių ar sistemų. Laipiojime reikia ieškoti ir atrasti, reikia lipti ir eksperimentuoti, taip vystomos įvairios savybės, kurios ateityje atneša rezultatus ir aukščiausius pasiekimus. Energija su kuria kalba šis treneris užburia ir įtraukia. Net darant su juo mini apšilimus būna labai linksma ir netikėta, nes staiga atsiduri pozicijoje, kurioje kažkaip keista būti.

14700856_1455853914442042_7132093710608009675_o

Kris Peters – pradžioje mokęsis ir treniravęs futbolininkus, atradęs laipiojimą, jį tiesiog įsimylėjo. Klausantis Kris jaučiamas entuziazmas trenerio darbui ir noras tobulėti pačiam kartu su savo treniruojamais vaikais ir jaunimu. Kris savo fizinio tobulėjimo žinias sujungė su laipiojimu ir treniruoja stipriausius laipiotojus. Jis daugiausiai laiko kalbėjo apie laipiojimo sporto integralumą ir visapusiškumą, kaip svarbu nuo pat vaikystes laipiotojams ugdyti kuo įvairesnius gebėjimus, tuo pačiu stiprinant visą savo kūną, vystant koordinaciją, reakciją ir greitį, sujungiant visa tai su inetelektualiu darbu. Kris šiuo metu daugiausia treniruoja sportininkus JAV ir turi sukuręs treniravimo per atstumą sistemą, kurios pagalbą gali padėti atletams visame pasaulyje siekti aukščiausių rezultatų.

Tom Randall – pats yra laipiotojas jau 17 metų, praėjęs kurti treniravimosi sistemas kovos menuose ir laipiojime. Tom yra aktyvus laipiotojas visose discplinose, dabar yra Didžiosios Britanijos jaunimo komandos treneris. Tuo pačiu metu jis sukūrė ir šiuo metu tobulina „grotelių“ (Lattice training Board) laipiojimo sistemą, kuri leidžia atlikti gebėjimų, ištvermės vertinimą. Simpoziumo metu buvo pristatytas šis metodas ir pirmieji atlikti tyrimai su stipriausiais atletais. Šie tyrimai turėtų ateityje padėti geriau pažinti laipiojimo sporto judėjimo ir kūno reagavimo į tai subtilybes.

14708141_10207509867526004_736366005099981428_n

Mark Glennie – Didžiosios Britanijos komandos treneris ir asmeninis Shauna Coxsey treneris, smarkiai pakėlęs savo treniruojamos rinktinės rezultatus 2016 metais, vadovaudamasis viena iš savo tiesų: „Pirma galva, po to kūnas“. Daugelis bandė išklausti Mark kaip gi jis treniruoja Shauną, tačiau į šį klausimą atsakymo nebuvo, nes per turimas 45 minutes pokalbiui turbūt neįmanoma išdėstyti treniravimo filosofijos ir visų metodikų. Ir vis dėlto matėm bei girdėjom pačią Shauną Coxsey apie savo trenerį kalbant labai gerai bei jos aiškią žinutę, kad jei nori pasiekti aukštumų, tai geras treneris ir jį papildanti komanda specialistų, tikrai leidžia tai padaryti per maksimaliai trumpą laiką.

Buvo ir daugiau žinomų ir mažiau žinomų trenerių bei laipiojimo sportui svarbių žmonių, tačiau privalu paminėti, kad renginys buvo skirtas dalintis žiniomis, patirtimis, užmegzti naujus ryšius ir toliau vytyti laipiojimo sportą kasdieninėje savo veikloje. Manau, kiekvienas dalyvavęs parsivežė mažiausiai naują įkvėpimą ir toliau dirbti laipiojimo srityje. Sutikę bet kurį iš dalyvavusių trenerių paklauskite, kas jam labiausiai įstrigo ir kuo norėtų pasidalinti.

14731234_10207509868246022_2999500127486092429_n

Po simpoziumo Margarita iš Montis magia laipiojimo salės dar dalyvavo BMC rengtuose mokymuose apie vaikų ir jaunimo auginimą laipiojimo sporte ilgalaikėje perspektyvoje bei fizinio treniravimo pagrindų seminare. Montis magia planuoja artimiausiu metu surengti įgytų įgūdžių ir patirties perdavimo seminarus, tad sekite informaciją.